COMITES: Here are the names of those who have been elected in all U.S. constituencies

Dec 25, 2021 893

Elections for the renewal of the COMITES were held in the consular districts all over the world with at least 3,000 members of AIRE (the Registry of Italian citizens residing abroad). The United States has ten consular districts: New York NY, Los Angeles CA, Boston MA, Detroit MI, Washington DC, Chicago IL, Miami FL, Philadelphia PA, San Francisco CA, Houston TX.

The Committees of Italians Abroad were established in 2003 as a representative body of Italians abroad in relations with diplomatic-consular institutions. The Committees are elective, i.e. they are chosen through a free and democratic vote among all Italian citizens residing in the consular area.

These are the names of the representatives elected in the various consular districts:

COMITES: COUNCILORS ELECTED IN LOS ANGELES

The following were elected for the "Lista Civica Tricolore": Gabriella ferrero, Rossella Pescatori, Emanuela Soldano, Davide Accomazzo, Cinzia Moniaci, Marco Gotgtini, Guido Laudisa, Lorenzo Lisi, Piero Stillitano, Enrico Parodi, Patrizia Sturla, Alfonso Copia.

COMITES: COUNCILORS ELECTED IN DETROIT

The following were elected for the "Lista Italia Unita USA": Anthony Di Ponio, Michela Gelodi, Maria Antonietta Nieddu, Giuseppe Marelli, Silvia Di Nicola, Joseph Fortuna, Rosolino Lo Duca, Antonio De Luca, Giovanni Ciraulo, Antonio Di Giorgio, Antonio Di Ponio, Giovanni Orlando.

COMITES: COUNCILORS ELECTED IN NEW YORK

The following were elected for the " Progetto Community": Alessandro Crocco, Claudia Carbone, Riccardo Costa, Giuseppe Rizzi, Enrico Zanon, Francesco Prandoni, Dario Corradini. The following were elected for the "Lista Italia nel cuore": Barbara Pelachin, Ornella Buttazzo, Leide Porcu. The following were elected for the "Lista Civica Tricolore": Salvatore Ingraffia, Francesco Antonio Caramagna.

COMITES: COUNCILORS ELECTED IN BOSTON

The following were elected for the "Lista Civica Uniti per Boston": Alberto Mustone, Luciana Burdi, Rosa Trovato, Giovanni Abbadessa, Antonella Pirone, Fabio Colasante, Chiara Durazzini, Carmine Guarino, Nadia Giuseppina Di Carlo, Lucio Andreozzi, Michele Colomba, Rocco Antonio Mesiti.

COMITES: COUNCILORS ELECTED IN WASHINGTON

The following were elected for the "Comites DoC": Maria Bina Palmisano, Roberta Volpi Baietti, Massimo Ciarla, Sandra Colombini, Elisabetta Bonini, Eleonora Tubaldi, Gabriele Librandi, Andrea Maggi, Paolo Maria Giordano, Fabio Capano, Alessandra Marsico, Claudio Purificato.

COMITES: COUNCILLORS ELECTED IN MIAMI

The following were elected for the "Italiaiuta": Andrea Natale, Domizia Accolla. The following were elected for the "Lista Civica Tricolore": Andrea Di Giuseppe, Massimo Reboa, Anna Zuccarone, Melania Maria Teresa Basile, Pasquale Cetera. The following were elected for the "Italiani uniti nel SouthEast": Augusto Cavallini, Angela Cappuzzello, Marco Pignatelli. The following were elected for the "L'Italia che ci lega": Raffaella Cordova, Silvana Morena.

COMITES: COUNCILLORS ELECTED IN CHICAGO

The following were elected for the "Lista Civica Tricolore": Cristina Garizio, Michelangelo Giampaoli, Carlo Vaniglia, Ivana Cesario, Pietro Lorenzini, Carol Louise Amendola, Francesco Giuseppe Di Maggio, Stefano Butera, Giovanni Geusa, Lucio Bosco, Roberto Andrea Vinci, Franco Franchi.

COMITES: COUNCILORS ELECTED IN PHILADELPHIA

The following were elected for the "Lista Civica Tricolore": Raffaele Sposato, Domenico D'Alicandro, Roberto Le Donne, Fabio Cione, Salvatore Marsala, Luigi Patitucci. The following were elected for the "Italmondo": Giuseppe Rollo, Mario Presta, Luisa Cilurzo, Riccardo Gottardi. The following were elected for the "Centro Destra Italiani Uniti": Giuseppe (Joe) Messina, Amato Libero (Amato) Berardi. 

COMITES: COUNCILORS ELECTED IN SAN FRANCISCO

The following were elected for "Next Comites - Insieme per il futuro": Francesca Morabito, Rosa Folla, Anna Velardi, Angela Zagarella, Isabella Weiss di Valbranca, Massimo Costetti, Valentina Imbeni. The following were elected for "Cittadini di Frontiera": Sonia Marcella Spadoni Alioto, Silvia Veronese, Paola Tonelli, Riccardo Melchiorri, Sara Bianchi Chamberlin. 

COMITES: COUNCILLORS ELECTED IN HOUSTON

The following were elected for "Lista Civica Tricolore": Antonio Iocchi, Maria Prestigiacomo, Alessandro Alberto Pauri. The following were elected for "Next Generation Comites": Christian Diego Di Sanzo, Paolo Papi, Loretta Bersani, Chiara Dini, Isabella Carrino, Salvatore Saieva, Maurizio Ferro, Lucia Anna Fusillo, Andrea Cudin.

You may be interested